10 yıldır kayıp olan uçak, 6 saniyelik bir ses kaydı sayesinde bulunabilir

T24 Dış Haberler

Galler’deki Cardiff Üniversitesi’nden araştırmacılar, 2014 yılından beri kayıp olan ve enkazı da bulunamayan Malezya uçağının yerini tespit edebilecek 6 saniyelik bir su altı sinyali keşfettiklerini duyurdu.

8 Mart 2014 tarihinde Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’dan 227 yolcu ve 12 mürettebatıyla birlikte Çin’in Pekin kentine gitmek için havalanan uçak, yolculuğun tamamlanmasına yarım saat kala ortadan kaybolmuştu. 

Uçağın düşüş anında kaydedildiği tahmin edilen 6 saniyelik sesin, uçağın enkazını keşfetmeye yardımcı olabileceği belirtildi.

Uzmanlar, saniyede 200 metre irtifa kaybeden 200 ton ağırlığa sahip bir uçağın, küçük bir depreme eşdeğer bir etki yaratabileceğinin altını çizdi. 

Bilim insanlarına göre, uçağın düşmesiyle oluşabilecek kinetik enerji, binlerce kilometre uzaktaki su altı mikrofonlarıyla kaydedilebilir.

Cardiff Üniversitesi araştırmacıları, uçağın kaybolduğu gün Hint Okyanusu’ndaki su altı mikrofonları aracılığıyla kaydedilmiş ve kazayla ilişkisi olabileceği tahmin edilen sinyaller keşfedildiğini açıkladı. 

Cardiff Üniversitesinden Dr. Usama Kadri, geçmişte bir Arjantin denizaltısının bu teknolojiyle bulunduğunu belirtti. 

Araştırmacılar, bu sinyalleri uçağın enkazının yerini tespit etmek için kullanacak. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir