4’lü Rota Oluşturuldu! Altın, Dolar, TL, Gümüş, Alalım Mı Satalım Mı?

Yatırımcının kafası karışık; dolarda yıl sonu tahminleri 36-38 TL arasında değişiyor. Merkez Bankası’nın 12 ay sonraki dolar tahmini ise 40 TL bandında.

Şu anda 32 TL seviyesinde seyreden dolar, yatırımcının da kafasını karıştırdı.

Her dönemin güvenli limanı altın ise yükseklerde seyretmeye devam ediyor ancak kısa süreli düşüşler yatırımcının kafasını karıştırıyor.

Gümüş 11 yılın rekorunu kırarken, yatırımcının gözde emtialarından olmayı sürdürüyor.

Ekonomi yazarı Devrim Akyıl, altındaki kısa düşüşü ve yeni alım fırsatları hakkında açıklamalarda bulundu. Akyıl, altında geri çekilmelerin olduğunu söylerken alım fırsatı içinse sinyal verdi.

Gazeteci Bahar Feyzan’ın Youtube kanalına katılan Ekonomi Yazarı Devrim Akyıl, altın ve gümüş yatırımları konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Akyıl, altının uzun vadede hala bir döngünün içinde olduğunu ancak kısa vadede bir miktar ısınma yaşandığını belirtti. Akyıl, “Altında geri çekilmeler olabilir, ancak majör bir dönüş beklemiyorum. Gümüş 30 doların üstünde kaldığı sürece önemli destektir. Altında ise 2330 dolarlar önemli destektir. Buradan bir geri çekilme olursa alım fırsatı doğurur” dedi.

“GERİ ÇEKİLME OLURSA ALTIN ALIRIM”

Altın yatırımı hakkında stratejik tavsiyelerde bulunan Akyıl, “Altını satıp dolara geçmek yerine altını korurum, geri çekilme olursa daha çok altın ve gümüş alırım” diyerek yatırımcıya tavsiyede bulundu.

Ayrıca, kar realizasyonu yapıp altını satıp ev almak isteyenler için de yorumda bulunan Akyıl, “Ev fiyatlarının yıkılacağını düşünmüyorum. Yatırım amaçlı değil, yaşayacağınız ve ihtiyacınız olan evi almak istiyorsanız yavaş yavaş artık alabilirsiniz. Risk alınacak bir dönem değil” dedi.

Ünlü ekonomist altında alım fırsatı için sinyal verdi! Destek noktasını açıkladı – 2. Resim

Akyıl, emtia yatırımlarının 2024 boyunca kötü bir performans sergilemeyeceğini öngörerek, “Gümüş ve platin, önümüzdeki dönemlerde altından daha iyi bir yatırım aracı olacak. Orta vadede dolar bazında da altın bazında da iyi kazandıracağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“DÖVİZDE KALMAYA DAVET EDİYORUM”

Yatırımlarını altına veya dövize yapanlara da uyarılarda bulunan Akyıl, parasının tamamını TL mevduata geçirmemeleri gerektiğini belirterek, “Ben yüzde seksen dövizde kalmaya devam ediyorum. Uzun vadede paramı mevduata bağlayamıyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir